Rozpis

3-4 fő
60 dkg mouky
3,5 dl mléka
30 g droždí
50 g cukru
10 g soli
30 dkg másla
1vejce na potření

Podobné recepty

 • Máslový rohlík

  Droždí smícháme s kefírem a cukrem. Změklé máslo promícháme s moukou a nakonec přidáme sůl. Přilejeme kefír a znova hněteme. Necháme kynout, poté vyformujeme...

  další
 • Barches

  Mouku prosijeme do vetší mísy, uprostřed uděláme důlek. Cukr smícháme s droždím, s polovinou množství vody a nalijeme na mouku do důlku a přidáme k ní tolik...

  další

Croissant

 • Croissant

Máslo vychladíme, a až bude středně tvrdé, vložíme ho mezi dva pečicí papíry a vyválíme plát o tloušťce asi ½ cm. Vrátíme do lednice.
Mléko si mírně ohřejeme. Přidáme polovinu cukru a necháme v něm vzejít kvásek (nadrobíme droždí dovnitř a dáme stranou).
Mouky rozmícháme se zbylým cukrem a solí. Přilijeme hotový kvásek a smícháme do hladka.  Z těsta uhněteme kouli, trochu ji zploštíme a dáme do chladničky zhruba na hodinu, aby mělo stejnou teplotu jako máslo. Těsto rozválíme, doprostřed položíme máslový plát, přehneme přes něj okraje těsta tak, aby máslo nikde nečouhalo a pak společně rozválíme. Poskládáme do tvaru obálky a vložíme znovu do lednice. Každou půlhodinu těsto vyndáme a znovu skládáme – celkem 3x, a dáváme pozor, abychom těsto vždy váleli po natočení o 90 stupňů. Poté znovu odložíme těsto na hodinu do lednice. Až bude studené, můžeme pokračovat: těsto můžeme zamrazit (respektive jeho polovinu, čímž získáme hotové listové těsto, které máme kdykoli po ruce). Po trojím skládání rozdělíme těsto na dva díly, jeden vložíme zpátky do lednice a druhý rozválíme na zhruba 1cm  plát. Dbáme na to, aby měl výsledný obdélník rozměry cca 30×20 cm. Rozdělíme na další 3 obdélníky a všechny ještě rozřízneme napříč, tak, abychom dostali 6 trojúhelníků. Zarolujeme trojúhelníky směrem od špičky a vzniklé rohlíčky klademe na plech s pečicím papírem. Vejce rozmícháme se špetkou soli a potřeme jimi croissanty. Vložíme do trouby předehřáté na 200 stupňů. Po 5 minutách stáhneme teplotu na 175 stupňů a pečeme dozlatova dalších 20 minut.

ostavite komentar